Başarı Hikayeleri

BAŞARI HİKAYELERİ

A

+

A

-

+
-

Adım, Tevfik ZORLU; 25.08.1990 tarihinde Keçiören /ANKARA’da sağlıklı bir şekilde dünyaya geldim. Ta ki lise 2 ye geçene kadar.(14 yaşıma kadar) Lise eğitimim sırasında hidrosefali rahatsızlığı sebebiyle iki gözümde de %90 görme kaybı oluştu.

 

 Görme engelli olduktan sonra Prof. Dr. Aysun İdil MERDOĞAN hocamızın bulunduğu “Az Görenler” bölümü ile tanıştıktan sonra, kendisinin destek ve tavsiyeleri ile kullanmamın faydalı olacağı yardımcı araç gereçleri birlikte tedarik ederek, üniversite sınavlarına hazırlanma maratonuna başladım.

 Uzun bir mücadele sonucunda katsayı engelinin de kaldırılması üzerine (meslek lisesinden mezun olmam nedeniyle) Kırıkkale Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünü 2010-2014 tarihleri arasında okudum. Ayrıca 2010 yılında MEB’in açmış olduğu engelli memur sınavını kazanarak Ankara’da yardımcı hizmetler kadrosunda göreve başladım. Lisans eğitimimin bitmesi ile birlikte 2014 yılında EKPSS ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na (Ticaret Bakanlığı) memur olarak atandım.

 

 2015 yılında Bakanlığımız birimi Orta Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne başladım. Kurumuma alıştıktan kısa bir süre sonra (Eylül 2018 tarihi itibari ile) Bölge Müdürlüğümüz bağlantısı Ankara Gümrük Müdürlüğünde ASB sevisinde teleskop gözlüğümle çalışıyorum.

Biraz da insanların şaşırmalarını anlatmak istiyorum. İnsanlar teleskop gözlük diye bir gözlüğün ne olduğunu bilmediklerinden başta çok yadırgıyorlardı ve benim yaptığım işin ciddiyetini bildikleri için görme engelliyim dediğimde kimse inanamıyordu. -“Abi sen görüyorsun ama diyorlardı” ama benim anlatımlarım, davranışlarım ve hareketlerimle de az gören diye bir kavramın olduğunu, çalışma arkadaşlarım ve Kurumumuzla işi olan mükellefler de öğrendiler.”

 

Kısaca benim burada tüm insanlara anlatmak isteğim şey şu;

 

“Engellerimiz bize engel değil, artık yardımcı araç gereçlerle bu engellerimizin bize etkisi minimize edilebiliyor. Tek fark diğer insanlar bir işlemi 2 dakikada yapıyor ben ise onlardan biraz daha fazla sürede yapıyorum. Engelli arkadaşlar size de çağrım; lütfen artık engellerinizin arkasına saklanmaktan vazgeçin… Sağlıklı insanlar sizler de lütfen bizimde sizlerden çok farklı olmadığımızı kabul edin.

 

 

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

İçeriğin sorumluluğu tamamıyla İLK BAKIŞ AZ GÖRENLERE YARDIM

DERNEĞİ'ne aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”

 

İLK BAKIŞ AZ GÖRENLERE YARDIM DERNEĞİ

Haymana Yolu Karşıyaka Mah. Mogan Gölü Yapı Koop. No:1 Gölbaşı - İncek / ANKARA

mail : azgorenler@gmail.com

web : www.ibayder.org

© Tüm Hakları Saklıdır. İLK BAKIŞ AZ GÖRENLERE YARDIM DERNEĞİ